Warriors Cup XIX: Official Results

arce 550

Warriors Cup XIX took place last Saturday night at Schuetzen Park in North Bergen, New Jersey. The card was stacked as always, and the fighters left everything in the ring. Warriors Cup is the premier Muay Thai promotion on the East Coast, and their 19th event showed why. There were many great camps represented, and represented very well by the fighters, which made for a great night of action. There were also several women’s matches, which as usual, had the crowd on its feet. Indeed, the fans were still in the arena long after the fights were over, buzzing over what they’d just experienced. It was a night of great amateur and professional Muay Thai bouts, which are being replayed on GFL.tv, in case you missed the show live.

In the main event, rising MMA star Julio Arce, out of Tiger Schulmann’s camp, went toe-to-toe with Disciple MMA’s Carlos Lopez. The fight was a barn burner, and both fighters had their moments in the bout. At several points during the match, both guys were smiling as they exchanged punches and kicks–it was that kind of fight. In the end, Arce came out on top on two of three judges’ scorecards, earning him the split decision victory. Julio is now undefeated as a professional mixed martial artist and Muay Thai fighter. He is the real deal.

Here are the official results from all the bouts:

Read more…

Warriors Cup XVIII: Official Results

Muay Thai Kickboxing

Saturday, September 7, 2013
Weapons 9, The Warriors Cup 18
Schuetzen Park
3167 Kennedy Boulevard, North Bergen

13
Professional
WBC International Challenge Title
130lbs
5rdsx3mins
Ref Coban
Judges Namkabuan, Kaensak and Agustin
Rami Ibrahim  (Sitan Gym PA) vs Thanit (Boom) Watthanaya of (Kai Singthong Canada)
Ibrahim 129 Watthanaya 129.5
Ibrahim wins unanimous decision in five rounds 48-47, 48-47 and 49-48 Namkabuan
12
Professional
WBC National US Title
168lbs
5×3
Ref Greskiewicz
Judges Namkabuan, Kaensak and Sinclair
Cyrus Washington (Sitan Gym NY/Militia) vs Marcus Fisher  (Sitkangmongkorn Pittsburgh)
Washington 166.5 Fisher 165
Washington wins unanimous decision in five rounds, 48-47 Sinclair, 49-48 Namkubuan and 49-47 Kaensak.

11
A class
155
5×2
Ref Coban
Judges Namkabuan, Kaensak and Sinclair
Freddy Chueng  (Workshop MuayThai) vs. George “Jeff” Jefferis  (Forged Fitness SC)
Cheung 155.5 Jefferis 156
Jefferis wins via TKO referee stoppage at 1:05 of round three.

10
A class
127lbs
3×2
Ref Greskiewicz
Judges Agustin, Kaensak and Sinclair
Srijan Munier (Coban’s Muaythai) vs. Cornell Ward  (Five Points NYC)
Munier. 126 Ward 127.5
Ward wins via TKO referee stoppage at 0:26 of round one.

9
B class
155lbs
3×2
Ref Coban
Judges Agustin, Kaensak and Sinclair
Joe Bastone  (Impact Muaythai) vs Andre Miller  (Maximum Kru Muaythai)
Bastone. 153.5 Miller 156
Bastone wins split decision in three rounds 29-28, 29-28 and 28-30 Kaensak.

8
A class
137lbs
3×2
Ref Greskiewicz
Judges Namkabuan, Agustin and Sinclair
Chantal Perry  (Sitkangmongkorn NJ) vs. Brandice Peltier  (Five Points NYC)
Perry 137.5 Peltier. 136
Peltier wins split decision in three rounds 29-28, 29-28 and 28-29 Namkabuan.

7
B class
147lbs
3×2
Ref Greskiewicz
Judges Namkabuan, Kaensak and Sinclair
James Gregory  (Coban’s Muaythai) vs Phil Dasilva  (Red Line Fight Sport)
Gregory 146.5 Dasilva 147
DaSilva wins unanimous decision in three rounds 30-28 Namkabuan, 30-27 and 30-27.

6
B class
155lbs
3×2
Ref Carolei
Judges Namkabuan, Kaensak and Sinclair
Rob Samborsky  (Apollon/W9) vs. Chris Munoz  (Blade Fist MuayThai)
Samborsky. 152 Munoz. 153
Munoz wins via TKO referee stoppage at 0:15 of round two.

5
B class
155lbs
3×2
Ref Carolei
Judges Ruglio, Namkabuan and Sinclair
Macho Soto (The Institute)vs. Chad Goutter  (Fatjo’s MMA)
Soto 154 Goutter. 154.5
Soto wins unanimous decision in three rounds, all three judges 30-27.

4
B class
190lbs
3×2
Ref Carolei
Judges Namkabuan, Agustin and Sinclair
Andrew Greenspan  (Tiger Schulmann MMA) vs. Brendan Walsh  (Maximum Kru Muay Thai)
Greenspan 187 Walsh. 191
Walsh wins unanimous decision in three rounds, all three judges 29-27.

3
B class
3×2
165lbs
Ref Carolei
Judges Agustin, Kaensak and Sinclair
Luis Casco  (North Jersey MuayThai) vs. Nate King  (Blade Fist-Squared Circle MuayThai)
Casco. 163.5 King. 163
King wins unanimous decision in three rounds 29-27, 29-27 and 29-28 Agustin.

2
B class
175lbs
3×2
Ref Coban
Judges Sinclair, Kaensak and Agustin
Ruben Ayala  (Sitkangmongkorn NJ) vs. Samullah Ahmady  (Seapeanong Gym)
Ayala. 169 Ahmady. 175.5
Ahmady wins via unanimous decision in three rounds, 30-27, 30-27 and 29-28 Kaensak.

1
B class
130lbs
3×2
Ref Coban
Judges Namkabuan, Kaensak and Sinclair
Cody Mahon (The Wat)  vs Daryl Ocot  (Maximum Muaythai)
Mahon 127.5 Ocot 122.5
Mahon wins unanimous decision in three rounds, all three judges 29-27.

Warriors Cup XVII: Official Results

WC17-500

EVENT-

Professional; Class A and Class B amateur Muay Thai Kickboxing

Weapons 9
The Warriors Cup XVII
Saturday, June 1, 2013
Schuetzen Park
North Bergen

BOUTS-

——Professional Bout (Modified Rules
{no elbows})

13
Ref Greskiewicz
Judges Agustin, Colon and Sinclair
180lbs 5×3
Lyman Good (Tiger Schulmann MMA) vs Strahinja Ivanovic (Capital MMA)
Good 179.5 Ivanovic 181
Good wins unanimous decision in five rounds, all three judges 49-46

——-A Class amateur

12
Ref Carolei
Judges Agustin, Colon and Sinclair
TITLE 138lbs 5×2
Christine Peteraf (Cool Hearts Muaythai Camp) vs Lauren Holloway (Sitan Gym NY)
Both weigh 137.5
Holloway wins unanimous decision in five rounds 49-46, 49-46 and 48-47 Sinclair.

11
Ref Greskiewicz
Judges Agustin, Colon and Sinclair
TITLE defense 155 lbs 5×2
Rich Brattole (Weapons 9) Champ vs Jovan Davis (Seapeanong Gym)
Brattole 154.5 Davis 153.5
Brattole wins via TKO referee stoppage at 0:56 of round two.

10
Ref Greskiewicz
Judges Agustin, Colon and Sinclair
TITLE 130lbs 5×2
Rudy Felix (Sitan Gym NY)  vs Youyoung Cho (Five Points NY)
Felix 127.5 Cho 131
Felix wins unanimous decision in five rounds, 50-45, 50-45 and 50-43 Sinclair.

9
Ref Greskiewicz
Judges Agustin, Colon and Sinclair
105lbs 3×2
Kit Fung (Queens MMA)  vs Melanie Odria (Seapeanong Gym)
Fung 104 Odria 100.5
Fung wins unanimous decision in three rounds 30-27, 30-27 and 30-26 Colon.

——-B Class amateur

8
Ref Greskiewicz
Judges Agustin, Colon and Sinclair
125lbs 3*2
Sofia Gegovich (Tiger Schulmann MMA) vs Laura Dejean (World Boxing-Sitkanmongkorn)
Both weigh 123.5
Gegovich wins unanimous decision in three rounds, 30-27, 30-27 and 29-28 Colon.

7
Ref Carolei
Judges Sinclair, Smith and Tirelli
110 lbs 3*2
Nicole Richiusa (Weapons 9) vs Hazelle Donguitus (Girl Fight)
Richiusa 108.5 Donguitus 109
Donguitus wins unanimous decision in three rounds, all three judges 29-28.

6
Ref Carolei
Judges Agustin, Colon and Sinclair
140lbs 3×2
Manny Sosa (Camp Undefeated) vs Chris Berrocal (Impact Muaythai)
Sosa 137.5 Berrocal 138.5
Sosa wins split decision in three rounds, 29-28, 29-28 and 28-29 Colon.

5
Ref Greskiewicz
Judges Agustin, Colon and Tirelli
155lbs 3×2
Joe Bastone (Impact Muaythai) vs Phil DaSilva (Red Line Fight Sport)
Bastone 152.5 DaSilva 154.5
DaSilva wins split decision in three rounds, 30-27, 30-27 and 28-29 Colon

4
Ref Carolei
Judges Sinclair, Smith and Tirelli
135lbs 3*2
DeAna Mendez (Girl Fight)  vs Juliana Silva (Gold Coast Fighters)
Mendez 134 Silva 132
Silva wins split decision in three rounds 29-28, 29-28 and 28-29 Smith.

3
Ref Carolei
Judges Sinclair, Smith and Tirelli
170lbs 3×2
Chris DeBlasi (Wellingtons M.A) vs Troy Green (NJ MMA)
Both weigh 171
Green wins split decision in three rounds 30-27, 30-27 and 28-29 Sinclair.

2
Ref Greskiewicz
Judges Colon, Sinclair and Smith
158lbs 3×2
Eric Magliacane (Impact Muaythai) vs Zach Dahm (Chok Sabai NYC)
Magliacane 157 Dahm 155.5
Dahm wins unanimous decision in three rounds, all three judges 30-27.

1
Ref Carolei
Judges Agustin, Smith and Colon
175lbs 3×2
Pete Bouton (Impact Muaythai) vs Alex Cintron (Tiger Schulmann MMA)
Bouton 172 Cintron 169
Cintron wins unanimous decision in three rounds, 29-28, 29-28 and 29-27 Smith

Warriors Cup XVI: Official Results

EVENTProfessional and Class A and Class B amateur Muay Thai

The Warriors Cup XVI
Weapons 9, The Warriors Cup
Saturday, April 6, 2013
Schuetzen Park
North Bergen

STAFF

Judges: Kaensak, Vincent Sinclair, Eric Colon and Liam Kerrigan

Referees: Justin Greskiewicz and Donnie Carolei

Inspectors: Steve Cirone, Arthur Henry, Vincent Dudley, Mike Morrison, Anthony Lynn, Darryl Porter, Rob Suchocki, Melissa Amorin and Henry Krawiec.

Ringside Physicians: Dr. Stu Patel and Dr. Sherry Wulkan

Scorekeeper: Ellen Rubin

Timekeeper: Julius Proenza

BOUTS

PROFESSIONAL–

Fight #15
Pro
WBC Elimination Bout, Super Middleweight
5 rounds of 3 minutes
Cyrus Washington (128-996) of Sitan Gym NY vs. Strahinja Ivanovic (132-442) of Capital MMA
Ref Greskiewicz
Judges Kaensak, Colon and Sinclair
Ivanovic 172 Washington 171
Washington wins unanimous decision in five rounds, all three judges 50-45

Fight #14
Pro
WBC Super Bout, Super Heavyweight 265
5-3
James “B52” Smith (125-486) of B52 Gym vs. Radu Spinghel (117-832) of Borodin’s Gym
Ref Greskiewicz
Judges Kaensak, Colon and Sinclair
Smith 235 Spinghel 261.5
Springhel wins via TKO physician stoppage at 1:03 of round two.
Smith suspended indefinite pending orthopaedic clearance of left shoulder
Smith suspended indefinite pending MRI of left shoulder.

“A” CLASS AMATEUR–

Fight #13
A Class Amateur Title Defense
147 lbs
Rowe belt holder coming in
5-2
Greg Rowe (117-921) of Five Points NYC vs. Arad Namin (125-568) of North Jersey Muay Thai
Ref Carolei
Judges Kaensak, Colon and Sinclair
Namin 146. Rowe. 146.5
Rowe wins unanimous decision in five rounds. 50-44 Kaensak, 50-45 Colon and 49-45 Sinclair.
Namin suspended 30 days.

Fight #12
168 lbs
3-2
Gaius Ebratt (132-361) of Five Points NYC vs. George Jefferis (132-429) of Forged Fitness NC
Ref Carolei
Judges Kaensak, Colon and Sinclair
Jeffries 164 Ebratt 163
Ebratt wins unanimous decision in three rounds, all three judges 30-27.

Fight #11
175 lbs
3-2
Sean Woodham (125-600) of BoxFit vs. Brian Hansen (132-362) of Five Points NYC
Ref Carolei
Judges Kaensak, Colon and Kerrigan
Woodham 175.5 Hansen 176
Hansen wins split decision in three rounds 29-28, 29-28 and 28-29 Kaensak.
Woodham suspended indefinite pending x-rays of lower right leg
Woodham suspended 60 days for lower right leg laceration.

“B” CLASS AMATEUR–

Fight #10
B Class Amateur Title Defense
Marte belt holder coming in
125 lbs
4-2
Robinson Marte (126-805) of Lions Roar vs. Michael Giannone (112-180) of Impact Muay Thai
Ref Greskiewicz
Judges Kaensak, Colon and Sinclair
Giannone 125. Marte 126
Giannone wins via KO at 0:30 of round one.
Marte suspened 30 days
Marte suspended indefinite pending CT head scan

Fight #9
125 lbs
3-2
Alexandre Paulino (126-080) of American Beach Muay Thai vs. Lev Borukhov (129-838) of Chok Sabai Gym
Ref Greskiewicz
Judges Kaensak, Colon and Kerrigan
Borukhov 125 Paulino 126
Borukov wins unanimous decision in three rounds, all three judges 29-28.

Fight #8
190 lbs
3-2
Anthony Perpepaj (132-223) of North Jersey Muay Thai vs. Ian Clark of Sitan Gym PA (132-481)
Ref Carolei
Judges Kaensak, Colon and Kerrigan
Perpepaj. 189.5 Clark 191
Perpepaj wins unanimous decision in three rounds, all three judges 29-28.

Fight #7
145 lbs
3-2
Rich Stambach (132-363) of AMA vs. Austin Armstrong of Muay Thai Dragon (132-345)
Ref Carolei
Judges Kerrigan, Colon and Sinclair
Stambach 145.5 Armstrong 144.5
Stambach wins unanimous decision in three rounds 30-26, 30-26 and 30-27 Kerrigan.
Armstrong suspended 30 days for recovery.

Fight #6
135 lbs
3-2
Ref Carolei
Judges Kaensak, Colon and Sinclair
Stephanie Butala of Nick Catone MMA vs. Laura Dejean (132-360) of World Boxing-Sitkangmongkorn NJ
Butala 132. Dejean 130 lbs
Dejean wins unanimous decision in three rounds, all three judges 30-27.
Butala suspended 30 days for recovery.

Fight #5
165 lbs
3-2
Tony Richa (132-343) of B52-Advanced MMA vs. Ian Abiona (132-436) of Alex Wilkie’s MMA
Ref Carolei
Judges Kerrigan, Colon and Sinclair
Richa 162.5 Abiona. 163.5
Abiona wins unanimous decision in three rounds, all three judges 29-28.

Fight #4
145 lbs
3-2
Anthony Figueroa of Performance Muay Thai of Luis Gorritti (125-603) of Impact Muay Thai
Ref Greskiewicz
Judges Colon, Kerrigan and Sinclair
Gorritti 144.5 Figueroa 145
Gorritti wins via KO at 0:59 of round two.
Figueroa suspended 30 days for KO.

Fight #3
155 lbs
3-2
Nick Valentino (132-434) of Sitmangpong Gym vs. Chad Goutter (117-791) of Fatjo’s MMA
Goutter 153.5 Valentino 153.5
Ref Carolei
Judges Kaensak, Dudley and Sinclair
Valentino wins unanimous decision in three rounds, 30-27, 30-27 and 30-26
Kaensak.

Fight #2
145 lbs
3-2
Tyler Corcoran (132-344) of Jeff Lentz MMA vs. Jose Sanchez (132-432) of Impact Muay Thai
Sanchez 144 Corcoran 144.5
Ref Greskiewicz
Judges Kerrigan, Colon and Sinclair
Corcoran wins unanimous decision in three rounds, all three judges 29-28.

Fight #1
145 lbs
3-2
Daniel Rodriguez (130-494) of Performance Muay Thai vs. Malik Johnson (129-759) of Muay Thai Dragon M.A.
Daniel 145 Johnston 144.5
Ref Carolei
Judges Kerrigan, Colon and Sinclair
Johnson wins unanimous decision in three rounds, 30-27, 30-27 and 30-26
Sinclair.
Rodriguez suspended no contact for 14 days.

CONFIDENTIALITY NOTICE

The information contained in this communication from the
Office of the New Jersey Attorney General is privileged
and confidential and is intended for the sole use of the
persons or entities who are the addressees. If you are not
an intended recipient of this e-mail, the dissemination,
distribution, copying or use of the information it contains
is strictly prohibited. If you have received this communication
in error, please immediately contact the Office of the Attorney
General at (609) 292-4925 to arrange for the return of this information.

Warriors Cup XV – Official Results and Gallery

Official Results

Saturday, September 29, 2012
Weapons 9 Warrior’s Cup
The Warrior’s Cup XV
Rahway Recreation Center
City of Rahway

Professional, and Class A and Class B Amateur Muay Thai

NJSACB STAFF-

Referees Coban Lookchaomaisaitong and Dan Miragliotta

Judges Kaensak Sor Ploenjit, Justin Greskiewicz, Eric Colon and Vincent Sinclair

Ringside Physicians Dr. Sherry Wulkan and Dr. Stu Patel

Timekeeper Julius Proenza

Scorekeeper Ellen Rubin

Inspectors Steve Cirone, Mike Morrison, Anthony Lynn, Vincent Dudley, Arthur Henry and Donnie Carolei

BOUTS-

1
Ref Miragliotta
Judges Sinclair, Greskiewicz and Colon
AMATEUR CLASS B 3*2
Jessica Fiore of (129-845) Iron Wolverines vs. Gianna Smith (129-835) of Five Points NYC
Fiore 108.5 Smith 104.5
Smith wins unanimous

2
135
Ref Miragliotta
Judges Kaensak, Sinclair and Colon
AMATEUR CLASS B 3*2
Vinnie Landolfo (129-875) of Impact Muay Thai vs. Lev Borukhlov (129-838) of Chok Sabai Gym
Landolfo 134 Borhulkov 130.5
Landolfo wins split decision

3
147
Ref Miragliotta
Judges Kaensak, Sinclair and Colon
AMATEUR CLASS B 3*2
Jimmy Reid (126-793) of Iron Wolverines vs. Malik Johnson (129-759) of Muay Thai Dragon
Reid 146 Johnson 144
Reid wins unanimous decision

4
135
Ref Miragliotta
Judges Kaensak, Greskiewicz and Sinclair
AMATEUR CLASS B 3*2
Gary Monteleone (129-856) of Satori Academy/Weapons 9 vs. Bao Khang (129-810) of Pentagon MMA
Monteleone 134 Khang 133.5
Khang wins unanimous decision

5
125
Ref Miragliotta
Judges Kaensak, Sinclair and Colon
AMATEUR CLASS B 3*2
John Nace of Black and Blue vs. Vincent Pineno (129-808 )of The Wat
Nace 125 Pineno. 123.5
Pineno wins unanimous decision

6
Ref Miragliotta
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
135
AMATEUR CLASS A MODIFIED (without gear and minus the elbows) 3*2
Jaffer Panezai (125-528) of Chok Saboi vs. Gregory Lachaga (129-849) of Sitan Gym NY
Panezai 134.5 Lachaga 133.5
Panezai wins unanimous decision

7
Ref Miragliotta
Judges Sinclair, Greskiewicz and Colon
175
AMATEUR CLASS B 3*2
Chris Roeck (123-205) of Impact Muay Thai vs. Mike Aciavatti (129-844) of Iron Wolverines
Roeck 174 Aciavatti 172.5
Roeck wins unanimous decision

8
Ref Miragliotta
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
115
AMATEUR CLASS B 3*2
Annie Lieberman (129-832) of Chok Saboi vs. Phoenix Carnevale (129-947) of the Wat
Lieberman 115.5 Carnevale 113
Carnevale wins split decision

9
147
Ref Coban
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
AMATEUR CLASS A 3RDS OF 2 MIN.
Ankur Mathews (126-824) of North Jersey Muay Thai vs. Spencer Grekoski (117-890) of Weapons 9/Modern Martial Arts
Mathews 154.5 Grekoski 151.
This bout is ruled a no contest due to accidental foul stoppage at 1:59 of round two.

10
Ref Coban
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
125
WARRIORS CUP TITLE
AMATEUR B CLASS 3RDS OF 2 MIN
Robinson Marte of Lions Roar (126-805) vs. Joshua Aliaga of VA (117-922)
Marte 124.5 Aliaga 133
Marte wins split decision

11
145
Ref Coban
Judges Kaensak, Sinclair and Colon
AMATEUR CLASS A 3RDS OF 2MIN.
Bobby Slavin (113-723) of Cool Hearts vs. Arad Namin (125-568) of North Jersey Muay Thai
Slavin 145 Namin 145.5
Namin wins via unanimous decision

12
147
Ref Coban
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
WARRIORS CUP TITLE DEFENSE
AMATEUR CLASS A 5 RDS OF 2 MIN.
Champion Omar Estevez (125-637) of Sitan NY vs. Greg Rowe (117-921) of Five Points NYC
Esteves 152.5 Rowe 151
Rowe wins unanimous decision

13
WBC PRO
Ref Coban
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
Liam Tarrant (126-201) of North Jersey Muay Thai vs. Kevin Molina (128-123) of Molina’s Martial Arts
Tarrant 148 Molina 144
Tarrant wins via TKO elbow at 1:32 of round four.

14
WBC PRO
Ref Coban
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
Jay Matias (124-971) of Sitan Gym NY vs. Chris Mauceri (125-638) of Black and Blue Martial Arts
Matias 142 Mauceri 140.5
Mauceri wins via TKO physician stoppage due to laceration at 2:16 of round two.

15
WBC PRO
Ref Coban
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
Marcus Fisher (123-343) of Pittsburgh Muay Thai vs. Maksim Ishkov (129-705) of Kick Fighters Gym of Belarus
Fisher 168.5 Ishkov. 164.5
Fisher wins unanimous decision

16
Ref Coban
Judges Kaensak, Greskiewicz and Colon
PRO WBC SUPER FEATHERWEIGHT US NATIONAL TITLE
Rami Ibrahim (106-502) of Sitan Gym PA vs. Ognjen Topic (120-501) of North Jersey Muay Thai
Ibrahim 132 Topic 131.5
Topic wins via TKO referee stoppage at 0:42 of round three.

Sponsored by